Baňková masáž

 

Metoda je stará nejméně 3000 let (používaly se buvolí rohy, vydlabaný bambus), dnes se používají skleněné, nebo plastové baňky , v nichž se vytvoří podtlak, jehož vlivem je do baňky částečně vtažena kůže s podkožím, příp. i s povrchovou fascií. Já používám skleněné baňky.

Baňky se nechávají krátce působit nad kritickými místy (lokální spasmy, místa bolestivých reflexních změn), nebo se jimi přejíždí dobře namazaná záda, čímž se masírované plochy velmi výrazně prokrví.

Mohou se také přikládat na akupresurní body, a tím ovlivňují určitý orgán v těle který se prostřednictvím baňky nabudí a reflexivně ošetří. Výborných účinků se dosahuje také cílenou lokální aplikací baněk, např. na postižený kloub z důvodu otoku a bolesti.

Metoda je vhodná na problémy pohybového ústrojí, revmatismus, bolestivé stavy svalů, vaziva a kloubů, uvolnění hrudního koše a tím prohloubení a zlepšení dýchání. Zlepšuje prokrvení, lymfatický systém, pomáhá detoxikovat, což zlepšuje obranyschopnost organismu. Příznivě působí na bolesti hlavy, únavu či následky stresu.